Tillandsia

Voda

Světlo

Hnojivo

Choroby a škůdci

Množení

Montáž

Aranžování

Kvetení

Kočky a psi

FAQ

Galerie

Tillandsia and arrangement

Aranžování tilandsií

19.12.2020

Pokud máte doma tříkubíkovou epifitní skříň s řídícím kontrolerem Honeywell a dávkovačem CO2, tak prosím následující řádky klidně ignorujte.

Když si dáte do vyhledávače frázi „tillandsia arrangement“, tak vám vypadne nespočet obrázků a odkazů, protože se aranžováním tilandsií zabývá snad každý v široširém světě. Tilandsie v nádobkách, v obrazových rámech, na soškách, kamenech, mušlích, na kovových stojáncích, v rámech na zdi, visící na lankách, držících na magnetech na ledničce. A samostatnou kapitolou jsou aeária, takové ty různé skleněné koule, sklenice a kapky na stojanech nebo visící. Něco z toho je naprostý kýč, ale některé nápady jsou velmi hezké.

holder Proto je dobré si položit otázku, co vlastně od tilandsií očekávám. Chci je co nejlépe pěstovat nebo se s nimi chci především chlubit návštěvám? Je to docela důležité vědět, protože většina pěkných aranžmá, tvořících výraznou a zajímavou dekoraci, je obvykle pro samotné rostliny málo vhodná.

Koupil jsem si pěkné skleněné aeárium k zavěšení. Moc se mi líbilo, a tak jsem neváhal ani chvíli. Ale dávat do něj rostliny nebudu. Má jako většina jiných, velikost okolo 9 cm a otvor je ještě mnohem menší. I malá tilandsie by se dovniř sotva vešla. Největší problém vidím v tom, že by ji bylo nutné pro každé rosení vytahovat ven. Jinak by postupně sklo matnělo nečistotami a uvnitř by stála voda. Prostě ve skleněné kouličce těžko můžete rostlinu rozumně ošetřovat. A když ji budete neustále vytahovat, tak bude za chvíli odřená tak, že ji budete moci vyhodit. Některé tilandsie včetně nejběžnější T. ionantha totiž velice snadno přicházejí o listy u základny rostliny, když jsou napité vodou. Špičky listů se také snadno poškodí. A kde je ta všude deklarovaná potřeba proudění vzduchu?

Obrazový rám s nataženými lanky a tilandsiemi uvnitř je také zajímavý. Ale zkuste ho rosit na stěně v bytě. Když ho budete sundávat ze zdi, kytky vám z něj budou nejspíš vypadávat a jejich poškození se pak nevyhnete. Nafotit pro eShop se dá kdeco, ale realita pak poněkud pokulhává.

heart

Pokud chcete využít tilandsie jako dekorativní prvek, musíte vždy dospět k nějakému kompromisu. Ale to je plně na vás. Já jsem chtěl jen poukázat na to, že problematika aranžování tilandsií není tak prostá, jak to někteří prodejci a Pinterest prezentují. Sám si ale dovedu docela dobře představit tilandsie v kytici elegantní nevěsty nebo jako solitéry na svátečně vyzdobeném stole. Ale vždy je nutné si u každé úpravy opakovat, že tilandsie bez vydatného světla jsou odsouzeny k velmi pomalému, avšak jistému zániku.

Arrow up