Tillandsia

Voda

Světlo

Hnojivo

Choroby a škůdci

Množení

Montáž

Aranžování

Kvetení

Kočky a psi

FAQ

Galerie

Tillandsia and  pests

Choroby a škůdci tilandsií

16.12.2020

Tilandsie jsou docela odolné, přesto se můžete i u nich setkat s problémy. Vysoká vlhkost spolu s chladem mohou opravdu způsobit poměrně rychle hnilobu středů rostlin.

Já jsem se však spíš setkal s poškozením přílišnou sluneční expozicí. Některé tilandsie prostě nesnesly intenzivní celodenní sluneční svit. Projevilo se to nepěkným poškozením listů. Rostliny to sice na rozdíl od hniloby většinou přežijí, ale může trvat i roky, než zregenerují a vypadají zase pěkně. Proto dáváme pozor i na jarní slunce za oknem, protože mu kytky v zimě odvyknou. Případné letnění venku začínáme také opatrně. Hezké je obvyklé doporučení: „Silné nepřímé sluneční světlo“, ale v principu je to pravda. Moje tilandsie na zahradě jsou po ránu na přímém slunci cca 4 hodiny denně. Některé pouštní stříbrné druhy je možné po krátké aklimatizaci nechat i na plném slunci trvale. Pak je vhodné, aby to bylo ve volném prostoru a ne někde těsně u zdi, kde je omezené proudění vzduchu a teplota příliš roste. Popálení rostlin sluncem je nebezpečné v tom, že ho obvykle odhalíme pozdě, až jsou škody značně patrné.

K poškození může dojít i při přehnojení rostlin. Používám běžně prodávané tekuté hnojivo pro orchideje a bromélie. Oproti návodu ale snižuji pro jistotu koncentraci na cca 1/4. Hnojivo je pochopitelně nejprve nutné rozředit ve vodě na rosení či máčení tilandsií. Hnojit stačí 2x za měsíc od jara do podzimu. V zimě je lépe hnojení vynechat.

Z biologických škůdců jsem před lety zažil invazi a přemnožení třásněnek. Jsou to velmi malí křídlatí protáhlí broučci různé barvy. Listy mnohých tilandsií ztmavly, při pozorném pohledu na nich byly malinké tmavé tečky, výkaly třásněnek. Samotné skoro černé třásněnky se dovedně schovávaly hlavně v paždí listů a i s ohledem na jejich velikost a noční život docela dlouho trvalo, než jsem našel tuto příčinu chřadnutí kytek. Měl jsem obavy, abych postřikem na chemii citlivé tilandsie nepoškodil. Po konzultaci s fytopatologem jsem s obavou použil insekticid Karate. Efekt byl stoprocentní a rostliny neutrpěly žádnou újmu. Faktem je, že tento preparát by s ohledem na škodlivost nebylo vhodné aplikovat v zimě, když jsou tilandsie někde v bytě.

Loňskou zimu jsem pozoroval, že u některých tilandsiích dochází k lysání, respektive ke ztrátě trichomů. Až jednou při rosení rostlin jsem objevil dvě píďalkovité tenké hnědé holé housenky, velké tak 3 - 4cm. Ty jsem zřejmě donesl na tilandsiích ve formě vajíček ze zahrady. Housenek jsem se zbavil bez toho, že by se mě škůdce podařilo přesněji určit. Tilandsie byly tak znetvořeny, že jsem jich nakonec část vyhodil do kompostu.

Letos se situace začala opakovat, hned po přenesení domů jsem našel stopu povrchového požeru na tilandsiích. Docela mě to vyděsilo a rozzlobilo. Vzal jsem velké trsy tilandsií, ve kterých jsem předpokládal škůdce a potopil je do vaničky s vodou. Máchal jsem je, jak při velkém prádle, ale na žádnou housenku jsem nenarazil. Už jsem to chtěl vzdát, když na hladinu vesele vyplaval malý šneček, průměru tak 6 mm. Za těch pár dní nadělal na svoji velikost docela dost škod.

A posledním, dost kuriózním škůdcem mých tilandsií, byla docela obyčejná sýkorka. Jednou v létě se rozhodla, že mi tiladsie prostě jen tak rozklove. Kdybych nezakročil a nezakryl tilandsie nějakou záclonou, tak z nich snad nic nezbylo. Nevím, proč to sýkorka dělala, hnízdo si nestavěla, semínka tam nebyla, prostě jen tak zuřivě klovala, až listy lítaly. To se stalo ovšem jen jednou, možná to byl pouze nějaký psychicky narušený jedinec.

Považuji za důležité se zmínit ještě o jedné hrozbě pro tilandsie. Obecně se uvádí, že měď, zinek a bór jsou pro tilandsie vysoce toxické. Přesto neustále někdo nabízí na webu úžasné postřikovače z mědi nebo mosazi a aranžuje tilandsie do měděnýcn trubek. Vyjímku bych připustil u tenkých měděných drátků, které pocházejí z různých relé a transformátorů. Jsou měkké a lze jimi dobře a nenápadně navázat rostlinu třeba na větev. Lak používaný pro jejich izolaci je obvykle velmi kvalitní a nedovolí uvolňování sloučenin mědi. Ale jinak se mědi zdaleka vyhněte.

Arrow up