Tillandsia

Voda

Světlo

Hnojivo

Choroby a škůdci

Množení

Montáž

Aranžování

Kvetení

Kočky a psi

FAQ

Galerie

Tillandsia and fertilization

Hnojení tilandsií

18.12.2020

Tilandsie rostou velice pomalu. Přispívá k tomu i málo efektivní metabolismus CAM. Tím jsou také jejich nároky na výživu poměrně nízké.

K hnojení svých květin používám tekuté hnojivo na orchideje a bromélie, které ještě ředím na cca 1/4 oproti doporučované dávce. Toto koncentrované hnojivo u nás stojí běžně 40 - 100 Kč. Je to obvykle 1/2 litrová láhev koncentrátu a lze z něho namíchat tak 250 - 1000 litrů hnojiva pro tilandsie. V létě hnojím přibližně po 14 dnech a v zimě nehnojím většinou vůbec.

Především na zahraničních webech je možné najít spreje s hnojivem přímo na tilandsie, ovšem v pozoruhodných cenách. Na moje kytky by půllitrový sprej sotva stačil na jeden postřik a při zběžném pohledu vidím ceny až 35 $. Ale ani u nás prodejci nezahálejí a cena 160 Kč za 125ml zředěného hnojiva je opravdu exkluzivní. Je to cena nehorázná a nejspíš akceptovaná pouze dík nezkušenosti začínajících pěstitelů. Za naprostý hit považuji homeopatická hnojiva pro tilandsie ve spreji, která již podnikavci dodávají na trh. Homeopatikum je čistá voda a rostlinám neuškodí, výrobní náklady jsou zanedbatelné a účinek neprokazatelný. Jediné čemu se snad dá věřit, že takové hnojivo opravdu nezanechává skvrny na listech, jak se běžně uvádí. Ale nekup to, když to stojí jen 220Kč, to je 440 korun za litr čisté vody. Naštěstí kytky opravdu nerostou úměrně ceně hnojiva.

Je možné použít i velmi zředěných organických výluhů, ale to jsem zatím nezkoušel. Přeci jen je u strojeného hnojiva menší riziko nějakého přehmatu.

Nezapomeňte, že tilandsie k výživě využívají také prach a nečistoty, které na nich ulpí. V případě hnojiva u těchto kytek platí:„Někdy méně znamená více“. Také bych si přál, aby to rostlo rychleji, ale všechno chce svůj čas.

Arrow up