Tillandsia

Voda

Světlo

Hnojivo

Choroby a škůdci

Množení

Montáž

Aranžování

Kvetení

Kočky a psi

FAQ

Galerie

Tillandsia and  flowering

Kvetení tilandsií

19.12.2020

Tilandsií jsou stovky druhů a často se od sebe velice liší tvarem. To je zároveň jejich velikým půvabem. Ale také naopak, často jsou si hodně podobné, přestože jsou si druhově hodně vzdáleny. Botanici pro rozlišení jednotlivých druhú používají především morfologii květů, která se považuje za nejvíce určující. I v tomto úžasném světě „leteckých“ rostlin však existují dohady a nejasnosti. Některé tilandsie se honosí několika jmény a jiné se zase vydávají za někoho jiného. Tyto starosti ale asi nechejme následovníkům pana Linného.

Já jsem se rozhodl, že nebudu svoje tilandsie shromažďovat podle lokalit, ani si vybírat vzácné speciality po kterých prahne polovina Bromeliad Society of Australia a už vůbec ne sbírat variety tillandsie ionantha. Já jsem se prostě rozhodl, že budu sbírat tilandsie, které se mi budou nejvíc líbit. Už mám seznam cca 20 položek a jednou za čas se snažím z něho něco si pořídit. Je krásné nikam nespěchat a jen se těšit.

V tom seznamu jsou především drobné tilandsie a snad všechny z nich mě zaujaly krásným či zajímavým květem. Prostě mám rád, když tyhle rostliny kvetou. Mnohdy se celé vybarví do červena či ruda a pak vysunou modré trubkovité kalichy zdobené žlutými prašníky. Barevnost květů je velice různorodá, vybrat si dokáže každý. Myslím si, že kvetoucí tilandsie se dá uplatnit ještě lépe než známý trik se sbírkou motýlů.

tillandsia flowering

Ovšem nebudu zastírat, je tu drobný problém. Mám jednu tilandsii desítky let, namnožil jsem ji v kilogramových množstvích, ale ještě mě doma nevykvetla. Dal jsem vzorek ženě do školy, přinesla ji zpět krásně kvetoucí, ale doma ne a ne se dočkat květu! Některé kytky prostě kvést moc nechtějí. V tomto směru jsou asi jistější ti motýli. Na druhé straně, když se zadaří a objeví se pupeny, tak je to dvojnásobná radost.

Komerční pěstitelé používají pro indukci květů u bromélií speciální přípravky. Ty jsou obvykle obtížně dostupné. A to je asi dobře, jsou to docela utrejchy. Na plantážích s ananasy se dříve dával do růžice rostliny kousek karbidu s vodou a vznikající plyn vyvolal plánovité kvetení celé výsadby.

Pokud někdo moc touží po květech a má opravdu vyspělou rostlinu, může vyzkoušet známý fígl se zralým jablkem nebo banánem. Tyto plody uvolňují při zrání etylén a ten je schopen nastartovat vývoj květenství tilandsie. Stačí rostlinu řádně napojit vodou, nechat dobře osušit a vložit do mikrotenového sáčku s jablkem nebo banánem. Pak se sáček hermeticky uzavře a na nějaký den se nechá v klidu někde ve stínu. Slunce by z toho totiž nejspíš uvařilo kompot. Ovšem i tento postup vyžaduje trpělivost, nějaký efekt se začne projevovat až po řadě týdnů. Zatím jsem žádnou z těchto metod nepoužil, ale jednou to možná zkusím.

V současné době experimentuji trochu s umělým světlem. Moje tilandsie jsou v zimě nuceny silně stagnovat a v létě to pak musí dohánět. Tak jsem vybral skupinku drobnějších rostlin, kterým poskytuji nadstandardní množství světla oproti běžnému zimnímu dni. Zatím se to velice osvědčuje a výsledky jsou překvapující. Vidím rostliny vybarvené tak, jak jsem to znal doposud jen z webových stránek pěstitelů z tropických a subtropických krajů plných slunce.

Arrow up