Tillandsia

Voda

Světlo

Hnojivo

Choroby a škůdci

Množení

Montáž

Aranžování

Kvetení

Kočky a psi

FAQ

Galerie

Tillandsia and attachment

Montáž tilandsií

18.12.2020

Tilandsie je vhodné mít vždy připevněny k nějaké podložce. Když jsem si kdysi přivezl svoje první tři Ionanthy, tak jsem je měl volně položeny na okenním parapetu. Ale takové nějaké povalování nikdy nedělá dobrotu. Konce listů se lámou, zasychají a bez podložky se ani obvykle nevytváří příchytné kořeny. Volné rostliny nikdy nebudou opravdu pěkné. Ostatně platí, že čím méně s kytkou hýbeme, tím bude spokojenější a krásnější.

Ovšem veškeré postupy lepení, vyvazování a různého mašlení se vztahují pouze k epifytickým a petrofytickým tilandsiím. Jsou to tilandsie, které rostou bez zeminy na stromech a skalách. Teresterických, tedy zemních tilandsií, je podstatně méně. Nejčastěji v květináči pěstovanou tilandsií je krásně kvetoucí tillandsia cyanea.

Tilandsie můžete přidělat téměř na cokoliv. Materiál by měl odolávat vlhku, plísni, mít malou nasákavost a vhodnou strukturu. Používá se stromová kůra, půlené nebo celé kolíky z bezu sbírané a řezané v zimě, kusy vinné révy a z těchto přírodních materiálů patří určitě k nejlepším korek. Je velmi pěkný, má solidní strukturu a překvapivě je neobyčejně trvanlivý. Ale také je velice drahý. Kdysi jsem kousek přírodního korku koupil a mám ho v provozu snad dvacet let.

košíkProšel jsem vývojem od kůry, klacíků a hlav révy a skončil u špuntů. Větvičky a dřevo v podstatě už nikde nemám. V současné době používám pro drobné rostliny běžné aglomerované korkové zátky. Ty se také dobře lepí kontaktním lepidlem dohromady a tak je možné vytvářet různé korkové komponenty. Zátky je možné koupit, ale používám zátky od vína, které vypiju nebo mně je dají kamarádi. A beru i tu plastovou náhražku korku, docela dobře se dá v některých případech použít. Je spousta dalších materiálů, které se používají nebo by se daly použít jako nosiče rostlin. K tomu se ještě vrátím, protože to úzce souvisí s aranžováním.

Další způsob fixace, který používám, je připevnění jakéhosi háčku na rostlinu. Pak tuto tilandsii zavěsím volně přímo na pevnou kovovou, komaxitem lakovanou síť. Před časem jsem koupil velké klubko tmavě eloxovaného měkkého hliníkového drátu pro floristy. Má průměr 2 mm a je naprosto dokonalý. Tehdy jsem se ulakomil a koupil 100 metrů za asi 200 Kč. A rozhodně nelituji. Vzhledem k měkkosti se s ním velmi dobře pracuje, je tmavý a tudíž vcelku nenápadný a je recyklovatelný. Když už v dané úloze nevyhovuje, lze ho snadno rukou narovnat a použít jinde znovu. Rozhodně vám ho mohu doporučit. Existuje i v různých průměrech a barvách, ale ty 2 mm považuji za optimum. Buď drátem ovinu bázi rostliny jakousi spirálou s háčkem, nebo udělám z drátu pouze háček a ten přivážu k rostlině nebo svazku rostlin klasicky páskem z dámské punčochy. Ten je pružný, pevný, nezařezává se a je také téměř věčný.

mantáž na zátkyNa korkové zátky tilandsie obvykle lepím běžným kontaktním lepidlem. Teď mám tuším velkou tubu od Patexu, je to tak trochu Alkapren, ale funguje velmi dobře. Aby tilandsie na zátce držela, nesmí být příliš těžká a musí mít nějakou, alespoň malou šířku základny. Je zajímavé, že rostliny velmi brzo začnou přes lepidlo vystrkovat kořeny. Ovšem obvykle kořeny rostou spíše do stran, než aby se snažily spojit s podložkou. Pokud má rostlinka pouze úzký stonek, tak ji prostě přivážu k obvodu zátky zase proužkem punčochy.

Když mi nedávno dorazila poměrně dlouhá, špatně montovatelná kytka, tak mi nezbylo než vytvořit kroužek z drátu s háčkem a požádat manželku, aby z přírodního provázku udrhala jakýsi košíček. Moc se to povedlo, vypadá to pěkně a je to velice vzdušné.

Pro fixaci rostlin jsem běžně používal tavící pistoli, ale nyní si vystačím výhradně s kontaktním lepidlem na malé rostliny a floristickým drátem na rostliny větší. Ještě si často vypomůžu tou dámskou punčochou. Hodně protáhlé kytky je někdy třeba k rámu přichytit i ve dvou bodech. Dole u základny a pak ještě třeba v polovině délky rostliny. Někdo také používá silonový vlasec nebo smaltovaný měděný drát, ale to jsem nikdy nezkoušel.

Na rámu rozměru cca 60 x 90 cm mám zavěšeno více rostlin, obvykle s jednotlivými rostlinami nemanipuluji, ale třeba v zimně vezmu celý rám do koupelny, kde ho rosím.


Co se suchými listy rostlin?

09.01.2021

S montáží tilandsií souvisí i občasná potřeba tyto rostliny zbavit zaschlých listů a stonků. Je pravda, že zaschlé listy v trsu tilandsií mohou tvořit významnou složku pro udržení mikroklima, které je pro tyto kytky velmi důležité. Na druhé straně však bývají zdrojem hnilob, plísní a výborným úkrytem mnohých škůdců. Především v zimním období může být také problém, aby rostlina dostatečně rychle vyschla a nepodlehla hnilobě.

A proto si myslím, že právě podzim je nejvhodnější dobou pro malou údržbu. Neživé části odstraňujeme opatrně na suché rostlině, protože jinak se snadno u některých druhů odlamují i zdravé listy u báze rostliny. A například u tilandsie tectorum s prodlouženým stonkem neprovádíme raději žádné velké krácení, protože odnože rostou často právě z tohoto zdánlivě suchého, z vnějšku mrtvě vypadajícího stonku. Ale nejspíš brzo získáte praxi, jak na to.

Kořeny tilandsií

16.01.2021

Mám některé kytky, u kterých jsem nikdy nespatřil kořeny. Ovšem říká se a také nejspíš platí, že v nejranějším věku je má každá tilandsie. Kořeny mají především připevňovací funkci, protože brzo začnou tvrdnout - sklerifikovat. Žluté provázky ztmavnou a stanou se neobyčejně pevnými. Někdy jimi rostlina sama pevně přiroste, jindy je možné kořenů využít pro montáž na podklad.

Běžně se uvádí, že kořeny ztvrdnou a pak jsou schopny plnit pouze příchytnou funkci. Možná je to pravda, faktem však je, že někdy nové kořínky nevyraší ze stonku, ale právě z konců těch zdánlivě mrtvých kořenů.

Někteří aranžéři se ale na kořeny dívají jako na něco ošklivého, co překáží a kazí výsledný dojem. A stříhají kořeny jak jen se dá. Já když vidím vyrůstat nové kořínky, tak z toho mám radost a považuji to za výrazný projev vitality rostliny a důkaz, že se jí dobře daří. Nebojte se střihnout, když je to třeba, ale lépe je nechat rostlinu v její přirozenosti.

Arrow up