Tillandsia

Voda

Světlo

Hnojivo

Choroby a škůdci

Množení

Montáž

Aranžování

Kvetení

Kočky a psi

FAQ

Galerie

Tillandsia and light

Tilandsie a světlo

18.12.2020

Tilandsie pocházejí především z Jižní Ameriky a rostou převážně v tropických oblastech. Některé dokonce přímo na písku a skalách v pouštích. A ty zbývající obývají vesměs vyšší patra korun stromů. Dá se tedy říci, že tyto dvě skupiny (mesická - ze středně vlhké oblasti, xerická - ze suché oblasti) nedostatkem světla v domovině netrpí.

Liší se od sebe především v množství trichomů. Tilandsie ze suchých oblastí jsou obvykle více stříbřité, na listech poseté spoustou chloupků - trichomů. To jim dovoluje lépe odrážet nadbytečný sluneční svit a lépe hospodařit s vodou. Ty z mesických oblastí bývají často bez trichomů, pěkně zelené a mají daleko vyšší nároky na množství vody a vlhkost. Také se ale obvykle snáz spálí sluncem.

Lidské oko je velice dokonalý orgán, ale jedna schopnost mu chybí. Tou je kvantifikace množství světla. Dík důmyslným mechanismům se oko přizpůsobuje obrovskému rozsahu jasů a člověk si to často ani neuvědomuje. Vůbec nepostřehne, že světlo v pokoji je i za bílého dne třeba stokrát slabší než je přirozené světlo venku. Objektivně lze stanovit osvětlení jedině měřením luxmetrem.

luxmeter Pro představu, za plného letního slunce naměřím venku osvětlení přibližně 100 000 luxů. Pod zářivkou mojí kuchyňské linky je to 500 luxů a jinde v bytě je to tak do 300 luxů ve výšce běžných pracovních ploch.

Z nemožnosti hodnotit osvětlení prostým okem dochází často k tomu, že se lidé pokoušejí pěstovat rostliny v naprosto nevyhovujících podmínkách. Platí, že světla bodového zdroje ubývá se čtvercem vzdálenosti. To znamená, že ve vzdálenosti 2 metry od žárovky je již jen čtvrtina světla oproti 1 metrové vzdálenosti. O oknech v místnosti to neplatí úplně přesně, ale o moc lepší to není.

Asi vás nepotěším, ale tilandsie světlo opravdu potřebují. V zimě, v pokoji stojíc na stole, okna se záclonami, to vám tyhle kytky dlouho parádu dělat nebudou. Ale při jejich nákupu v BauBau vám to nikdo neřekne. Kdesi jsem četl, že velkoproducenti a prodejci předpokládají životnost prodané pokojové květiny 8 týdnů.

V našich zeměpisných šířkách je zima tmavá a chmurná. Proto by měly být tilandsie co nejblíže k oknu, nejlépe přímo na parapetu. Tam se jim ovšem nemusí líbit sálající radiátor. Kdysi jsem měl rám s tilandsiemi zavěšen přímo v okně, to ovšem byla ještě stará dřevěná okna.

Ideální jsou chladné prosklené verandy a chodby nebo jen slabě temperované světlé místnost. Chlad zpomaluje metabolismus rostlin a tím klesají také jejich nároky na světlo. Já je zimuji při teplotách klesajících k cca 12 stupňům Celsia, ale běžně se uvádí, že je v zimě trvale dostačující teplota 10 stupňů.

Pokud máme tilandsie na okně, tak je dobré dávat na jaře po příchodu slunečných dní pozor, aby se nám kytky za sklem nepřipálily, protože se musí trochu na sluníčko aklimatizovat. A vůbec to nejlepší, co pro ně můžete na jaře udělat je, umístit je v půli května někam do polostínu na zahradu nebo třeba na balkon.

Já je letním na zahradě s tím, že po pár týdnech si dovolím některé odolné druhy dát i na přímé slunce. Třeba Tillandsia diaguitensis mi na plném slunci neobyčejně prospívá.

bulb Jestli chcete své tilandsii i sobě udělat radost, tak si pro ni pořiďte umělé osvětlení. Tilandsii připevněte na vhodnou pěknou a odolnou podložku. A pokud nemáte šikovnou stolní lampu, tak si nějakou sežeňte. Může to být i pěkná visací lampa třeba s širmem jak k biliáru. Pokud by vyvstala potřeba elektrikářské práce, svěřte ji raději odborníkovi. Do lampy kupte LED žárovku se světelným tokem větším než 1000 lumenů. Já mám rád ty, kterým se říká filamentová, to asi trochu z nostalgie. A dokupte ještě elektromechanický časovač do zásuvky, který se běžně prodává za 100Kč. Lampu zapojte do něj a nastavte dobu svícení 10 až 12 hodin, třeba v čase 6:00 - 18:00. Lampu dejte 20 - 25 cm nad tilandsii a máte vystaráno. Jen rosení tilandsií nedělejte pod lampou, v lepším případě přijdete o žárovku a ten horší ani nedomýšlet...

Současné LED žárovky jsou již pro tento účel použitelné. Myslím, že je tak možné vytvořit docela dekorativní zátiší i v tmavém koutě pokoje. Prostě kdekoliv, kde si usmyslíte. Nevěřte tomu, že nezbytně potřebujete pěstební červenomodré osvětlení za tisíce korun. Čím blíž dáte světlo k rostlině, tím lépe. Ale pozor, samotné světlo rostlině sice nevadí, ale teplo žárovky by ji poškodit mohlo. Je třeba to trochu doladit a z počátku sledovat. A v této konstelaci nejspíš budete muset přidat na četnosti rosení. Výpočet spotřeby elektrické energie nechám na vás, ale věřte, já to počítal a není to mnoho.

Já jsem dal na podzim nad pár tilandsií LED světlo, které jsem vyrobil již dříve pro předpěstování sazenic rajčat. A je to hodně znát, tilandsie ionantha mně vykvétají jedna za druhou. A jsou opravdu krásně do ruda vybarvené. Ovšem bavíme se o intenzitě použitého osvětlení přibližně 20 000 luxů. Drobné tilandsie mám na desce namačkány jednu vedle druhé a světlo těsně nad nimi.

Arrow up